четвъртък, 26 август 2021 г.

За отслабването от първо лице - 3

 Може би трябваше още отначало да предупредя, че вероятно не всеки отслабващ ще се припознае в това, за което разказвам. Ако вие сте били винаги слабичко момиче, но сте качили десетина килограма от бременността, най-вероятно проблемите ви се различават от тези на човека, който утешително се е тъпкал с храна още от четиригодишен. Така че, ако с нещо не сте съгласни, това си е ваше право и съм сигурна, че от своя гледна точка сте напълно справедливи. Молбата ми към вас е само да допуснете, че има достатъчно много хора, за които всяка дума в тези текстове е вярна.


3. ЕФЕКТЪТ ЙО-ЙО

Ефектът йо-йо е задължителен след всяка диета.

И не ми казвайте „да, ама ако след диетата…“ и т.н. Проблемът е именно в това, че е диета.


В буквален превод от латински думата „diaeta“ означава „начин на живот“. Реално обаче, под диета обикновено разбираме рязко променен и силно рестриктивен начин на хранене, който спазваме за ограничено време. След края му имаме намерение да се върнем към предишния си режим или пък се заричаме да се храним здравословно, но обикновено не го изпълняваме. Понятието диета е толкова компрометирано, че системите, които имат претенции да са за цял живот, обикновено са наричани режими, методи и по най-различни начини, за да се избегне „лошата“ дума.


Ефектът йо-йо има колкото метаболитна, толкова и психическа обосновка. Както вече стана дума веднъж, чувствайки недоимъка по време на диетично хранене, вашето тяло решава, че вие сте в опасност от гладна смърт. Независимо от възможните благотворни ефекти от сваленото тегло, този механизъм винаги проработва. Защото ние може да сме излезли от пещерите, но метаболизмът ни – не. И така, организмът ви започва:

- да ви атакува със сигнали за глад;

- да извлича максимума калории от приетата храна;

- да складира приоритетно тези калории под формата на мазнини.

Психиката ви също съдейства на подлия план на метаболизма ви. Виждате ли, по време на диетата вие сте чувствали дефицит – на определени любими храни, на общо количество храна, а най-често и на двете. А храната е базова потребност за всеки човек и насилственото (включително самонасилственото) лишаване от нея се изживява, е, ами, като насилие и ви фрустрира. Няма значение дали по време на диетата сте били в състояние на еуфорична радост от предчувствието за успех или преизпълнени със злорадство към дебелака в себе си, с когото ще се саморазправите веднъж завинаги, или пък сте прекарали безсънни нощи, страдалчески въздишайки в посока към хладилника. Лишението е лишение и ответната реакция чака зад ъгъла.

Така някъде към края на диетата (понякога този край е на втория ден, но за него няма да говорим) започват да ви обземат мисли като „май нямам нужда от повече отслабване“, „цял живот ли ще гладувам, а някои се тъпчат като за световно и са слаби“, „достатъчно пожертвах, сега заслужавам награда“ и други подобни. И това е нормално, защото не сте свръхчовеци.

А резултатът е йо-йо.


Кои са неприятните новини?

- Често благодарение на този ефект си връщате свалените килограми с лихва. В резултат, започвате диета, за да смъкнете пет излишни килца, а след 10 години имате за сваляне вече 30.

- За най-голямо съжаление ефектът йо-йо често се появява и когато не сте се върнали към предишния си начин на хранене. Това не е задължително да стане, но, уви, се случва и тогава е много демотивиращо. Дали това ще стане, зависи от много фактори.



И тогава какво?

Хм, аз, ако знаех какво, щях да изглеждам по друг начин. Предполагам, че има два варианта с голям шанс за успех:

- Някой/нещо направо да ви смени главата и да преминете към здравословен режим на хранене, като дълбоко в себе си завинаги повярвате, че това е единственото, което обичате и желаете. За повечето хора това е… ами, няма да кажа, че е трудно, защото по ред причини е невъзможно. Ние сме поколение, което не е склонно да бъде фанатично религиозно, а на дебелия човек, който до вчера е обожавал вредности, нищо по-малко от фанатизъм няма да му помогне. Такъв режим ще бъде с бавен ефект, което още повече изисква нагласата ви да е променена трайно.

- Да се разболеете тежко (естествено, не ви го пожелавам) и толкова да се изплашите за живота си, че да ви отмилеят всичките любими вкусотии.

И в двата случая става дума за едно и също - не диета, а промяна на живота ви. Това не е за всеки, но дано пък точно вас да ви огрее.

Няма коментари:

Публикуване на коментар